7. októbra 2024
Meniny má Eliška
DúbravkaMestská časťOsobnosti DúbravkyOsobnosť Anton Tkáč

Anton Tkáč

Osobnosť Dúbravky: „Dúbravku mám veľmi rád“, hovorí trojnásobný majster sveta a olympijský víťaz, v súčasnosti podnikateľ a prezident Slovenského cyklistického zväzu, Mgr. Anton Tkáč.

Je rodákom z Lozorna, mladosť prežil na bratislavskom sídlisku 500 bytov. Po absolvovaní Strednej priemyselnej školy vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu. Hovorili mu aj Zlatý expres. A to pomenovanie bolo príslovečné, pretože Anton Tkáč nielen že zvíťazil na OH v Montreale v roku 1976 nad dovtedajším 10 násobným majstrom sveta Francúzom Danielom Morelonom v šprinte, ale stal sa v tejto disciplíne aj trojnásobným majstrom sveta. Prirodzene, že na najvyššom stupni stál ako víťaz šprintu vo vtedajšom Československu veľakrát, doposiaľ to nebolo zrátané, pretože v niektorých rokoch víťazil vo viacerých disciplínach. Je jedným z najúspešnejších slovenských športovcov, z toho dvakrát najlepší športovec Československa. Držiteľ viacerých štátnych a významných športových vyznamenaní je v súčasnosti podnikateľom. Slovenský zväz cyklistiky ho začiatkom marca t.r. nanovo zvolil za svojho prezidenta. V predchádzajúcom období bol 13 rokov trénerom československej štátnej reprezentácie, a trénerom Dukly Trenčín, svojich zverencov priviedol 5 krát k titulu majstra sveta. Viac ako 18 rokov pôsobil v zložkách Ministerstva obrany ako športovec, tréner a hlavný metodik športu. Mimoriadna športová osobnosť, vzácny, cieľavedomý človek so zlatým srdcom.

- Kedy ste sa presťahovali z bratislavských 500 bytov do Dúbravky ?

Do Dúbravky som sa nasťahoval v roku 1975, čiže žijem tu už 33 rokov a čiastočne má aj Dúbravka vplyv na moje najväčšie športové úspechy.

- Ako sa Vám tu býva ?

Bývam tu naozaj veľmi rád. Celkovo na mňa upokojujúco pôsobí príroda, scenéria medzi Kamzíkom a Devínskou Kobylou. Svoje bývanie by som nemenil, hoci bola možnosť vrátiť sa do staromestskej časti Bratislavy. Rád relaxujem na prechádzkach a vyhovuje mi aj vybudovaná infraštruktúra Dúbravky. Vzdialenosť do centra je primeraná, tunel Sitina chvalabohu odbremenil dopravu.

- Čo malo vo Vašej športovej kariére na Vás najväčší vplyv ?

Predovšetkým to bola túžba po víťazstve, ktorá ma sprevádzala po celú moju športovú kariéru. Mal som aj veľké šťastie na trénerov, každý z nich ma posúval výkonnostne vyššie a vyššie. No a špicou bolo, keď ma trénoval Jaromír Žák, ktorý ma vystrelil na športový Olymp.


- Čo Vám šport dal a čo Vám vzal ?

Dal mi všetko, po čom túži srdce človeka – lásku, ocenenie, výborných priateľov, spoznávanie krajín – prešiel som takmer všetky kontinenty, viem ako sa tam žije. Šport mi nevzal nič – iba mi dokorán otvoril svoje brány do celého sveta.

- Objavujete nové cyklistické talenty. Na celom Slovensku – vo všetkých okresoch sa organizuje súťaž „O pohár olympijského víťaza A. Tkáča“ Prináša to ovocie ?

Tento rok bude pokračovať siedmym ročníkom súťaže, ktorý naďalej pripravujeme vo všetkých slovenských okresoch a pokračujeme v založenej tradícii. Aj keď ide o organizačne náročné podujatie, za ostatných 6 rokov sa na ňom zúčastnili tisíce mladých vo veku od 2 do 16 rokov. Veľmi ma teší, že premiér vlády SR ocenil prednedávnom Petra Sagana za striebornú medailu, ktorú si vybojoval v tomto roku na juniorských Majstrovstvách sveta v cyklokrose v talianskom Trevise. Tento talentovaný mladík pred 3 rokmi vyhral v Rajeckých Tepliciach finále národnej cyklistickej súťaže „O pohár olympijského víťaza A. Tkáča“. Je to náš objav a som veľmi rád, že úsilie prináša ovocie, čo ma blaží.

- Boli ste najrýchlejším šprintérom na 2 kolesách. Žijete aj teraz rýchlo ?

Žijem si primerane veku. Doprajem si aj záľuby, na ktoré nebol čas. Plávam, hrávam golf, presedlal som z galusiek na kolieskové korčule. Spomalenie však neprichádza do úvahy – všetok voľný čas venujem športu, vyhľadávaniu talentov, ich presadzovaniu a organizovaniu športových podujatí. Spoluorganizujem ako predseda asociácie slovenských olympionikov spoločenské stretnutia olympionikov v spolupráci s a.s. Doprastav, ktorá vytvorila skvelé podmienky pre bývalé slovenské športové hviezdy. Mnohí z nich sú stále prínosom pre svoje okolie.

- Čo by ste poradili mladým – nádejným športovým adeptom ?

Všetko treba robiť naplno, s oduševnením, s chuťou a láskou. Nemusí to byť vždy iba šport, možno sa venovať rôznym záľubám a snažiť sa v nich vyniknúť. T. A. Edison povedal takúto pravdivú vetu: „Tajomstvo úspechu nie je robiť to, čo sa nám iba páči, ale nájsť potešenie v tom, čo robíme“.

Vystríhať by sa však mali najmä tzv. ničnerobeniu, záhaľke, drogovej závislosti. Preto som sa stal aj členom teamu J. Malchárka a krstným otcom knihy a DVD, Športom proti drogám“.

-Blahoželáme k Vášmu opätovnému zvoleniu za prezidenta SZC. Ako však bude pokračovať stavba nového viacúčelového velodromu a prečo sa nestavia v Dúbravke ?

Mrzí ma, že napriek úsiliu starostu p. Ing. J. Sandtnera sa nepodarilo na VÚC presadiť, aby sa výstavba viacúčelového, multifunkčného zastrešeného štadióna uskutočnila v Dúbravke. Pozemok však patrí Bratislavskému samosprávnemu kraju. Rozhodnutia sa na tejto úrovni odkladali, odsúhlasenie predlžovalo až bolo neúnosné čakať. Do toho prišla ponuka starostky Lamača p. Mgr. O. Keltošovej, ktorej sa v Lamači podarilo presadiť, aby Slovenský zväz cyklistiky dostal pozemok pre jeho výstavbu. Velodróm by mal vyrásť tesne vedľa lamačského futbalového štadióna, čím sa vytvorí športový komplex. Súčasne pracujeme spoločne s MŠ SR na zriadení športovej triedy v Lamači. Úsmevne, napriek tomu, že ma to mrzí konštatujem, že niekedy deti z Lamača chodili do školy do Dúbravky, o chvíľu sa to otočí aspoň čo sa týka cyklistiky – mládež z Dúbravky bude vítaná na cyklistickom štadióne. (Viac o štadióne možno nájsť na www.cyklistikaszc.sk)

 

Mgr. Anton Tkáč

  • narodený 30.03.1951, Lozorno
  • účastník troch OH – 1972 Mníchov, 1976 Montreal, 1980 Moskva
  • olympijský víťaz – Montreal 1976
  • majster sveta 1974, 1976 Montreal (Kanada)
  • majster sveta 1978 Mníchov (Nemecko)
  • bronzová medaila na MS v Leicestri (Anglicko) – v disciplíne „kilometer s pevným štartom“
  • v rokoch 1976 a 1978 vyhlásený za najlepšieho športovca Československa
  • podniká v oblasti veľkoobchodu s priemyselným a železiarskym tovarom a komponentmi na ochranu majetku
  • prezident Slovenského zväzu cyklistiky
  • predseda Slovenskej asociácie olympionikov
  • 13 rokov tréner československej šprintérskej reprezentácie
  • 1 rok hlavný metodik športu Ministerstva národnej obrany
  • člen slovenského olympijského výboru (SOV)
  • nositeľ viacerých najvyšších štátnych a športových vyznamenaní a ocenení
  • nositeľ vyznamenania MOV „Športová excelencia“, ktorú mu udelil prezident Medzinárodného olympijského výboru p. J. Rogge
  • v roku 2001 vyhlásený za najlepšieho cyklistu 20. storočia
  • držiteľ mnohých kľúčov rôznych miest a udelení čestných občianstiev


Dúbravská televízia

Videozáznamy

Videozáznamy MZ nakrúcané DTV.

dubravska.televizia@internet.sk       

Dúbravská televízia, spol. s r.o., Saratovská 2/A, 841 02  Bratislava

Dúbravské noviny