13. júla 2024
Meniny má Margita
DúbravkaMestská časťHistória mestskej časti DúbravkaStromy a domy umierajú stojačky

Stromy a domy umierajú stojačky

Kto sa občas prejde po historickej Dúbravke, určite si všimne, že staré domy miznú a namiesto nich sa po určitom čase objavia domy nové, pri výstavbe ktorých noví vlastníci načierajú hlbšie do vrecka. Ak to bude takto pokračovať, tak o nejaký čas zostanú z pôvodnej Dúbravky už iba fotografie, pravda ak nejaké budú.

Pred istým časom, ešte za čias... „samoderžavia“ som navrhoval kompetentnej osobe nášho Miestneho úradu MČ Bratislava - Dúbravka, aby sa vo vyjadrení k žiadostiam občanov o demolačné povolenia požadovala fotodokumentácia domu, ktorý sa má zbúrať. Mohla by to byť jedna fotografia domu z ulice, jedna z dvora a dve fotografie, ktoré by dokumentovali začlenenie domu do obce. Spolu teda štyri fotografie, ktoré by mali byť aspoň v jednom vyhotovení zostať v Miestnom úrade MČ Bratislava - Dúbravka. Fotografie by mali byť systémovo zoradené a systémovo archivované pre potrebu neskoršieho využitia pre bádateľov, študentov, či iných záujemcov.

Pri vyslovovaní môjho návrhu som sa nestretol s porozumením a naviac pri neskoršom vybavovaní osobných vecí na MÚ som na moje prekvapenie bol obvinený, že som žiadal, aby dotyčná osoba behala po Dúbravke s fotoaparátom a fotografovala staré domy, čo samozrejme nebola pravda.

Neviem ako moja požiadavka na systematické dokumentovanie miznúcej historickej Dúbravky nakoniec dopadla. Aspoň takouto formou teda opätovne upozorňujem na uvedený problém. Povinnosť zhromažďovania fotodokumentácie búraných domov ktoré po ich zbúraní už nikto nikdy neuvidí, by sa mala zakotviť do vnútorných predpisov miestneho úradu, aby táto činnosť nebola závislá od nálady príslušného zamestnanca MÚ či od jeho výmeny, alebo od výsledkov volieb miestnej samosprávy.

V dnešných časoch Internetu by stálo za úvahu aj zverejňovanie fotografií búraných domov na stránkach MÚ.

Konanie terajšej samosprávy naznačuje, že vo vzťahu ku kultúre a k občanovi sa konečne začínajú nové časy. Bolo to evidentné aj na starostlivo pripravených, úspešne realizovaných a verejnosťou priaznivo hodnotených Dúbravských hodoch 2007. Z tohto dôvodu sa mi chce veriť, že opätovné nastoľovanie potreby fotodokumentácie búraných domov, nebude prehodené cez plece.

2007

Ing. Vít Granec, obyvateľ historickej Dúbravky

mrtvydom1

starý dom

Dúbravská televízia

Videozáznamy

Videozáznamy MZ nakrúcané DTV.

dubravska.televizia@internet.sk       

Dúbravská televízia, spol. s r.o., Saratovská 2/A, 841 02  Bratislava

Dúbravské noviny