3. júla 2024
Meniny má Miloslav
DúbravkaMestská časťNovinky MČAktuality MČDúbravské školy za pomoci eurofondov modernizujú proces poznania

Dúbravské školy za pomoci eurofondov modernizujú proces poznania

V dúbravskom Dome kultúry sa uskutočnila 11. novembra 2010 konferencia pedagógov v rámci projektu „Inovatívne a reformné kroky na ceste do budúcnosti základnej školy.“ Zúčastnili sa na nej aj zástupcovia MŠ SR. Nastavila zrkadlo štyrom dúbravským základným školám pri premene tradičnej školy na modernú. Ak by nestranný pozorovateľ mohol známkovať, tým, ktorí sa aktívne zúčastňujú na modernizácii vyučovania, dal by výbornú.

Potlesk zaznel už kultúrneho prológu, v ktorom žiaci dúbravských základných škôl prejavili talent a majstrovstvo v tancovaní a gymnastike. Vedenia škôl, tvorivých pedagógov, pracovníkov oddelenia školstva MÚ a hlavne Mgr. Zuzanu Markovú, manažérku projektu, na ktorý prispieva Európska únia prostredníctvom Európskeho sociálneho fondu a Operačného programu Vzdelávanie, ocenil v príhovore starosta MČ Bratislava – Dúbravka Ing. Ján Sandtner. „Nám, zriaďovateľovi škôl, záleží na tom, akým smerom sa uberá školstvo. Privítali sme reformu iniciovanú Ministerstvom školstva SR a boli sme radi, keď sa naše základné školy prihlásili pred dvoma rokmi k inovatívnym a reformným krokom v procese výučby. Verím, že úzka spolupráca samosprávy, ministerstva a kompetentných agentúr pomôže zefektívniť vzdelávací proces. Dobrá škola otvára žiakom oči, vychováva z nich dobrých ľudí. Toto storočia bude patriť vzdelaným a kreatívnym ľuďom. Preto som rád, že aj naše školy inovujú a reformujú vyučovanie k efektívnejším výsledkom,“ pochválil starosta úsilie realizátorov projektov podporovaných eurofondmi. Mimochodom, v čase finančných suchôt získať pre dúbravské školy podporu na úrovni 150 000.- eur je veľký výsledok. Iba experti vedia, že Bratislava vzhľadom na životnú úroveň má najmenej možností v SR čerpať podporu z EÚ a je na konci slovenského rebríčka.

Prezentácia jednotlivých aktivít projektu „Inovatívne a reformné kroky na ceste do budúcnosti základnej školy“ nadchla všetkých prítomných. Škoda len, že z pozvaných 160 pedagógov prišla zhruba polovica. Lebo prezentácie boli mimoriadne inšpiratívne, nápadité. Ukázali cestu, ako vtiahnuť žiakov do kreatívnych metód, ako podporiť talenty a zároveň udržať tímový duch, ako nebyť odkázaný iba na triedu, ale aktívne využívať laboratóriá, externé prostredie, výlety, výskumy, tvorivé dielne. Dúbravskí rodičia môžu byť šťastní, že ich deti formujú na ceste života také učiteľky ako RNDr. Matisková, Mgr. Bělaková, I. Palovčíková, Mgr. Klempová, Ing. Olšakovská, Mgr. Jandová, Mgr. Harvanová, Ing. Salíniová, Mgr. Matovičová. Odprezentovali 14 vzdelávacích a ďalších troch podporných aktivít, ktoré sa dotkli všetkých najdôležitejších sfér poznania. Staršia generácia môže nastupujúcej iba závidieť podmienky. Voľakedy o laptopoch, interaktívnych tabuliach, dataprojektoroch, digitálnych fotoaparátoch sa žiakom nesnívalo. Teraz sú bežnými prostriedkami pri modernizácii vyučovacieho procesu. Sú ďalšou studnicou múdrosti a kreativity. Prezentácie dúbravských učiteliek zodpovedali tomu, čo v príhovore zdôraznil Milan Hošek, zástupca Agentúry MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ: „Eurofondy slúžia na podporu všetkého pozitívneho. Tento projekt patrí k tým úspešnejším. Blahoželám Vám k výsledkom a želám úspechy pri splnení ďalších cieľov.“

Silne zapôsobila prednáška PaedDr. Marty Žáčkovej, vedúcej oddelenia školstva, kultúry, športu a MŠ na Miestnom úrade v Dúbravke. Inovácie v edukácii škôl treba zladiť so súčasnou legislatívou. Moderná doba tlačí legislatívu k výraznejšej obmene a podpore reformných metód. Školy sa stávajú dielňami tvorivosti a znova aktualizujú stredoveký Komenského odkaz, aby škola bola hrou. Rozvíja sa kritické myslenie, posilňuje dialóg medzi pedagógom a žiakom, žiaci sa viac motivujú, dostávajú väčší priestor na rozvíjanie svojich daností.

Potvrdila to aj RNDr. Viera Blahová zo Sekcie informatiky MŠ SR. Porovnala slovenskú prax s realitou vyspelých európskych krajín. Je záslužné, že od roku 2009 sú všetky slovenské školy pripojené na internet, ibaže pokrok napreduje míľovými krokmi a žiada sa pripojenie na vysokorýchlostný internet. Rastie aj zručnosť našich učiteľov s počítačmi, hoci v tomto smere máme čo doháňať. Takmer polovica patrí medzi mierne i viac pokročilých, 40 % ovláda iba základné funkcie a 12 % nepracuje s počítačmi. Ocenila úroveň a prístupy ZŠ v Dúbravke, vedenia oddelenia školstva MÚ, podporu samosprávy na čele so starostom Ing. Jánom Sandtnerom a povzbudila do ďalšej etapy pri modernizácii vzdelávania za podpory eurofondov.

Starosta Ing. Ján Sandtner udelil Mgr. Zuzane Markovej za príkladnú zaangažovanosť pri implementácii eurofondov v Dúbravke Ocenenie starostu za aktívny rozvoj školstva v Dúbravke.

(mk)



« Späť

Dúbravská televízia

Videozáznamy

Videozáznamy MZ nakrúcané DTV.

dubravska.televizia@internet.sk       

Dúbravská televízia, spol. s r.o., Saratovská 2/A, 841 02  Bratislava

Dúbravské noviny