14. mája 2024
Meniny má Bonifác
DúbravkaElektronická úradná tabuľa - oznamyVerejné oznamyPozor na úsporné žiarovky

Pozor na úsporné žiarovky

Pozor na manipuláciu s úspornými žiarovkami !

Európska únia zrušila používanie klasických žiaroviek a nahradila ich úspornými žiarovkami.

Ľudia k úsporným žiarovkám pristupujú, ako ku klasickým žiarovkám. Prečo? Asi zo zvyku a možno aj preto, že nikto nečíta návody a spolieha sa na to, že keď je niečo ekologickejšie, je to aj menej škodlivé.

Úsporné žiarovky nie sú nebezpečné len do chvíle, pokiaľ sa nedopatrením nerozbijú, prípadne do doby, keď sa pokazia a vy uvažujete, že ich hodíte do komunálneho odpadu ako klasickú žiarovku.

Každá úsporná žiarivka obsahuje do 5 mg ortuti. Táto ortuť, keď sa uvoľní do pôdy je schopná kontaminovať 5000 l podzemnej vody.

Ak sa vám rozbije svietiaca úsporná žiarovka, problém je väčší. Začnú sa uvoľňovať smrteľné výpary ortuti. Tieto výpary vznikajú už pri izbovej teplote. Ich záludnosť je aj v tom, že bežným okom nie sú viditeľné. Pri takejto nehode musíte okamžite opustiť priestor a nachystať sa na zabezpečenie likvidácie rozbitej žiarivky.

Čo môže spôsobiť otrava ortuťou? Vyberáme z lekárskej terminológie:

Ortuť je vysoko jedovatý a toxický kov s obsahom neurotoxínu, ktorý v tele človeka môže narušiť funkcie vegetatívnej a centrálnej nervovej sústavy. Dôsledkom zvýšenej hladiny ortuti v tele býva bolesť hlavy, nespavosť, znížená schopnosť vyjadrovať sa, strata zraku i sluchu, depresia, zhoršovanie pamäti. Je to situácia obzvlášť nebezpečná pre tehotnú ženu, pretože ortuť môže spôsobiť mentálne poškodenie dieťaťa. Náhle požitie väčšieho množstva ortuti má za následok bolesti brucha, kŕče, hnačky a poškodenie obličiek a pečene. A pri chronickej expozícii hrozí vážne oslabenie imunity, prípadne rozvoj Parkinsonovej alebo Alzheimerovej choroby. Vdýchnutie aj malého množstva ortuťových pár stačí na poškodenie sliznice respiračného systému a akútne zápaly pľúc a dýchacích ciest.

O závažnosti sa môže každý presvedčiť tým, že si prečíta návod. V tomto prípade je to však informácia, ktorá vám môže zachrániť život.

Preto je potrebné si pamätať, že pri rozbití úspornej žiarovky

  • ihneď otvorte okno a opustite miestnosť na 15 minút;
  • dajte si na tvár rúšku alebo prekryte ústa látkou, ktorú potom dáte spolu s pozametanou rozbitou úspornou žiarovkou do uzatvárateľnej plastovej nádoby;
  • na rukách musíte mať rukavice;
  • dôkladne pozametajte, prípadne povysávajte priestor a metličku s lopatkou alebo sáčok z vysávača dajte do plastovej nádoby alebo zaváraninovej fľaše s uzáverom;
  • dôkladne sa poumývajte, prípadne osprchujte;
  • plastovú nádobu s vecami zaneste do zberného dvora a upozornite personál, že nesiete odpad, ktorý obsahuje ortuť.

V žiadnom prípade nevyhadzujte vypálené úsporné žiarovky do komunálneho odpadu.

Odovzdajte ich do obchodu, kde ste ich kúpili, prípadne zaneste do zberného dvoru firmy OLO na Ivánskej ceste. Keby sa Vám ani to nechcelo, vydržte do dátumu, kedy bude Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy organizovať zber nebezpečných odpadov. Robí sa pravidelne 2 x do roka, vždy v sobotu a v presne určený čas.

Chráňme si naše zdravie, ale aj naše životné prostredie.

OŽP Bratislava-Dúbravka
Ing. Uhláriková


« Späť

Dúbravská televízia

Videozáznamy

Videozáznamy MZ nakrúcané DTV.

dubravska.televizia@internet.sk       

Dúbravská televízia, spol. s r.o., Saratovská 2/A, 841 02  Bratislava

Dúbravské noviny